Megoldás orientált fejlesztés
A modell kidolgozója Steve deShazer és Insoo Kim Berg, akik a modellt eredetileg pszichoterápiás alkalmazásra fejlesztették ki a 80-as években.
Ez a modell alapvetően megoldás fókusszal arra koncentrál, hogy a fejlesztő szakember segítségével az ügyfél képes legyen vizualizálni a vágyott célját és felvértezze magát minden olyan eszközzel, ami támogatja őt a céljai elérésében.
A helyzetértékelés és előrelépés meghatározására fejlődési skálákat is használ.
A megoldás-orientált modell alapelvei:
- a jövő és a megoldások síkján mozog,
- a megoldások azokból a kivételes helyzetekből jönnek, amely során a felvetett probléma nem jelent meg, vagy ha megjelent, akkor sem volt olyan súlyos
- az erősségekre, lehetőségekre koncentrál (mi az, ami már jól működik),
- azokat a kivételes helyzeteket keresi, amiben a cél egyszer már megvalósult,
- apró, reális lépésekben gondolkodik és minden egyes kisebb sikert megünnepel.
Mit mutat a kép?
A kép a modell jelentésének megfelelően mutatja a fejlődési folyamatot, ami a cél eléréséhez vezet.
Az ehhez vezető lépések során az ügyfélnek ki kell tűznie a célját, ahova el szeretne jutni, amit a hegy csúcsa szimbolizál. Az odavezető út a hegy egyik irányából (kép bal oldala) sziklásnak, nehezen megtehetőnek tűnik, amihez az ügyfélnek tudatosan fel kell készülnie azzal, hogy beazonosítja azokat a kivételes helyzeteket, amikor az adott cél már megvalósult. Mivel a megoldás orientált coaching alapvető elve, hogy a folyamatos fejlődésben, tartós változásban hisz, ez megmutatkozik a kártyán abban, hogy a célt kitűző személy elkezd edzeni és felkészíteni magát az útra, ami nem csak egyszeri, hanem tartós felkészülést jelent.
A belső erőforrások számbavételével minden olyan képességet, eszközt, lehetőséget összegyűjt a fejlesztő szakember az ügyfelével melyeket továbbra is mozgósíthat, amikre építhet.
Ennek szimbóluma a hegymászáshoz szükséges eszközök pl.: hátizsák, mászó ruházat, hegymászó eszközök stb. beszerzése, amivel teljesen kész lesz arra, hogy elinduljon.
A következő lépések jól látszódnak a rajzon, a hegy jobb oldalán látszik, hogy milyen szakaszok, apró lépések révén tudja elérni célját.
Mindamellett a hegy jobb oldala egyben mutat egy perspektívaváltást, hiszen sok esetben a célunk elérését nagyon nehéznek látjuk, de ha más megközelítéssel tekintünk rá, megtaláljuk a módját, hogy eljussunk oda.